Chystáte se do Ruska? Praktické tipy před cestou

ruská ambasáda

Rusko je zemí plnou kulturních a obdivuhodných památek, které nesmíte během své cesty vynechat. Vůbec nezáleží, zda cestujete jako turista nebo za prací, udělejte si čas a vydejte se do srdce Moskvy či další ruské metropole, vyhlášeného Petrohradu. A to není vše! Čeká na vás slavná obrazová galerie, typická zdejší gastronomie a představí se vám divoký ruský sever.

Cesta do Ruska bude mnohem pohodlnější, když budete přesně vědět, bez čeho nevycestujete. Kromě platného pasu musíte mít vyřízeno vízum, pozvání a po příletu se prokázat také registrací, jež obdržíte od ubytovacího zařízení, popřípadě majitele bytu či domu, pokud budete bydlet v soukromí.

Ruská ambasáda v Praze

Ve spojení s vámi bude ruská ambasáda, která poskytuje aktuální informace ze země a je připravena vám pomoct při vyřizování formalit. Konzulát Ruské federace zodpovídá za zajištění platného víza a rovněž pozvání, pokud jej nemáte. K úspěšnému vyřízení všech dokumentů, bez nichž se do země nedostanete, budete potřebovat pas platný půl roku od vašeho návratu zpět do České republiky, kopii pasu a fotografii obličeje na bílém pozadí odpovídající klasickému pasovému formátu. Druhů víc je celá řada a liší se podle využití.

Expresní zpracování za příplatek

Vízum může mít turistický i pracovní či studijní charakter. Standardní vízum trvá vyřídit zpravidla měsíc, připlatit si ale můžete expresní zpracování, jež obdržíte vyhotovené do tří pracovních dní. Vízum není zpoplatněno pro děti do šesti let. Budete-li potřebovat vyřešit svou vízovou povinnost do země, obraťte se na konzulát v Praze, Brně či Českých Budějovicích.

Rusko je zemí kontrastů, v níž vás čeká celá řada unikátností. Divoký sever vám poskytne úchvatné scenérie a prostor pro pěší turistiku, kterou si nesmíte nechat ujít ani v případě, že cestujete do Ruska pracovně. Za návštěvu rozhodně stojí Katuň v Altaji, sopka Kronotsky v přírodní rezervaci na Kamčatce, případně národní park Smolensk s 35 jezery a možností plavby.