Češi se neradi stěhují za prací, ukázal průzkum

stěhování Praha

Je lepší vyhořet než se stěhovat – tak zní dlouho zaryté přísloví, na kterém přece jenom něco je. Naštěstí ke stěhování nemusí docházet příliš často. Lidé se stěhují dvakrát až pětkrát za život, někdo jenom jednou, jiní zase vůbec. Záleží samozřejmě na okolnostech a na tom, kde najdete práci. V posledních letech je aktuální téma “stěhování Praha”. Do hlavního města se totiž lidé stěhují především za prací, která je zde lépe placená. Pravdou ale je, že se ani za prací Češi nestěhují rádi, i když mají přislíbeny skvělé finanční podmínky. 

To, že se Češi neradi stěhují za prací, ukázal nedávný průzkum. Češi budou raději dojíždět, pakliže je to v jejich možnostech. Svou roli na tomto výsledku hrál hlavně fakt, že z počátku musí být lidé v pronájmu, a to jim zkrátka nevoní (tedy hlavně vlastníkům rodinných domů, kteří si zvykli na pronájem neutrácet).

Na ochotě se stěhovat hraje roli vzdělání člověka

Co je velice zajímavý fakt a zjištění, tak to, že na ochotě se stěhovat hraje roli hlavně vzdělání člověka. Bylo prokázáno, že čím vyšší vzdělání, tím vyšší ochota se stěhovat. Lidé s nižším nebo jenom základním vzděláním se moc nestěhují a pokud ano, tak jenom nedaleko. Volí spíše nové bydlení v rámci svého bydliště nebo v blízkém okolí svého bydliště. 

Důvodem toho, že nižší lidé vyhledávají nové bydliště v okolí, je především tendence srovnávat náklady s možnými zisky a přínosy. Obávají se zbytečných investic nebo zbytečného utrácení, když kupříkladu nemají na rozdávání. 

Kvalita život hraje tu nejmenší roli

Co je také zajímavé, tak to, že tu nejmenší roli na stěhování hraje kvalita života. Člověk by řekl, že se rádi stěhujeme za něčím lepším, za možnostmi či službami, ale ukazuje se, že kvalitu života si každý představujeme jinak a že si ji každý po svém můžeme zajistit.