Body mass index – umíte si jej spočítat?

BMI index

Tímto anglickým spojením, známým u nás jako BMI, spočítáte klíčovou hodnotu, díky níž se vám otevřou oči a začnete o svých kilogramech navíc přemýšlet tak trochu jinak. BMI vás totiž přesvědčí, že už bylo dost výmluv na dědičnou obezitu, užívané léky i nechuť k pohybu. Udělejte maximum pro své zdraví a vrhněte se do boje s kilogramy, může to být totiž snazší, než vůbec doufáte.

Hruška, nebo jablko?

Výpočet BMI zahrnuje základní čísla – vaši váhu, výšku a chcete-li získat přesný výsledek, pak také obvod pasu a boků. Jakmile zadáte všechna tato čísla, BMI kalkulačka vám udá vaši hodnotu a zjistíte, zda jste v normě se svou stávající váhou, trápí vás nadváha nebo trpíte obezitou. V každém ohledu budete vědět, jaká je optimální hmotnost při vašich proporcích vzhledem k věku a výšce, a stejně tak dostanete tip, jak bojovat s typem postavy, jakou máte.

K postavě se musíte správně projíst

Ukáže-li vám BMI index nadváhu či obezitu, ohrožujete své zdraví a vnitřní orgány viscerálním tukem, který obaluje orgány a snižuje průchodnost cév. S nadbytečnými kily přichází i další významná onemocnění ohrožující lidské zdraví, například srdeční a cévní choroby, vysoký cholesterol, cukrovka či spánkové apnoe a chrápání. S kily navíc trpí také vaše kloubní soustava. Proto lidé s vysokou nadváhou nemohou sportovat a musí postupně upravovat jídelníček a pomalu začleňovat do běžného dne i přiměřený pohyb. Ideálně se jeví při nadváze například plavání, velmi oblíbené a účinné jsou procházky, kdy můžete sledovat své tempo, s pravidelně zvyšovat frekvenci i počet ušlých kroků.

Zabijákem dokonalých křivek může být samozřejmě i stres. Ten je všude kolem nás, nutí nás uchylovat se k průmyslově zpracovaným potravinám, prázdným cukrům a fast foodům. Zkuste se řídit jednoduchým doporučením a k sobě sama přistupovat jako k luxusnímu vozidlu. Do něj byste přece také lili nejlepší benzín, aby vám dlouho vydrželo. A tato myšlenka by se měla promítnout i do vztahu vaší mysli a vaší tělesné schránky.

Sdílet článek