Bílkoviny – proč si hlídat jejich dostatečný příjem?

proteiny

O bílkovinách se často mluví v souvislosti s budováním svalové hmoty. Tyto důležité živiny však rozhodně nejsou určeny jenom pro kulturisty a jim podobné svalovce, jak se mnozí mylně domnívají. Umí toho totiž mnohem víc. Co všechno dovedou?

Zahání hlad

Bílkoviny neboli proteiny snižují pocit hladu, zasytí vás lépe a na delší dobu. Nebudete tedy hladoví, ani když snížíte celkový energetický příjem. Navíc snižují glykemický index potravin, pokud je tedy přidáte ke každému jídlu, nedojde k vychýlení hladiny krevního cukru. Takže chutě na sladké budou minulostí.

Zrychlují metabolismus

Bílkoviny zrychlují metabolismus a pomáhají zachovat svalovou hmotu. Pokud jich ve stravě nemáte dostatek, organismus si je musí brát ze svalů. Ty však nejsou zásobárnou bezednou, tělo tedy musí vyřešit situaci jinak – zpomalí metabolismus. A výsledek? Kila navíc.

Udržují zdravé kosti

Důležité makroživiny se podílí také na zdraví vašich kostí, pomáhají totiž udržet vápník, který je pro ně nezbytný. Přijímáte-li nedostatečné množství bílkovin, koledujete si o oslabení svalového aparátu, které může vést až ke zvýšenému riziku zlomenin. Nezanedbávejte také důležitost minerálů a vitamínů, především vitamínu D a K, hořčíku či zinku.

Snižují krevní tlak

Pokud bojujete s vysokým krevním tlakem, pak do vašeho jídelníčku přidejte bílkoviny v podobě libového bílého masa, ryb, luštěnin či ořechů. Bylo totiž prokázáno, že jejich konzumace vede k poklesu hodnot krevního tlaku a působí na zdraví srdce i cév.

Zlepšují náladu

Jídlo a psychická kondice tvoří dvě spojité nádoby. To, co sníme, přímo ovlivňuje to, jak dobře se cítíme. A pokud si myslíte, že vám prospěje, když do sebe dostanete tabulku čokoládu a ta obalí vaše nervy a utlumí stres, pak jste na velkém omylu. Její účinek je totiž pouze krátkodobý. Jakmile odezní, psychické rozpoložení se ještě zhorší. Dejte si proto raději kvalitní bílkovinu a uvidíte, jak se vaše nálada rychle změní k lepšímu a úzkost či příznaky deprese budou ty tam!

Sdílet článek