Betonové septiky a jímky – aktuální téma po celý rok

betonové jímky

Možná se vám pojmy septik, jímka a žumpa pletou a splývají v jedno téma, které řeší svod a sběr vody. Jenže mezi jednotlivými možnosti jsou výrazné odlišnosti, tak například septik je nádrž, většinou s několika (ideálně třemi) komorami, a slouží k předčištění odpadní vody. V septiku sice vodu zbavíte kalu, ovšem čištění není tak dobré, proto je nutné sáhnout po filtru.

Na výběr máte hned několik variant, od oblíbeného pískového filtru přes aktivní biologický filtr a další modelová řešení. Septik je ideální pro chaty, rekreační objekty a chalupy – jednoduše pro občasně obývané objekty. U septiku počítejte také s tím, že si musíte sehnat stavební povolení vydávané stavebním úřadem a stejně tak povolení k vypouštění odpadních vod. Septik má své nesporné výhody i nevýhody. Tady pak řadíme třeba nedokonalost čištění od kalu anebo větší zastavěná plocha, což může být především u menších chat a osad problém.

Betonové nádrže na vodu

Kromě septiku se často využívají i bezodtokové betonové jímky. Jedná se vlastně o betonové žumpy neboli nádrže sloužící k akumulaci splašků z objektu. Dnes je žumpa vybavením mnoha nových rodinných domů, kde nelze umístnit čističku odpadních vod, popřípadě se napojit na vodovodní kanalizaci. Betonové žumpy mají oproti plastovým variantám větší stabilitu, zároveň jsou cenově dostupnější a materiálově stálejší. Hodí se všude tam, kde není přístup ke kanalizaci, eventuálně je problém získat potřebné povolení k vypouštění zejména do podzemních vod. Kromě rodinných domů jsou žumpy často součástí chalup a rekreačních chat, nicméně podmínkou je, aby se k nim dostal fekální vůz, neboť žumpu je potřeba pravidelně vyvážet a za vývoz řádně platit.

Ceny vás mile potěší

Jestliže je pro vás téma jímky aktuální, určitě vás bude zajímat betonová jímka cena. Budete překvapeni, jak s kvalitní betonovou jímkou ušetříte peníze, a navíc podpoříte životní prostředí. Společnost zajištující osazení a montáž betonových jímek či septiků se specializuje i na další podzemní nádrže, díky nimž lze ušetřit až 50 % spotřeby vody. Zachycená dešťová voda je totiž skvělá na úklid, splachování, umývání automobilu i praní. Neváhejte a poraďte se s odborníky, jaká varianta je pro vás ta pravá.

Sdílet článek