Už jste se setkali s dlouhým dutým kusem dřeva, které vydává hluboký a silný zvuk? Ale nevěděli jste, co je to za podivný nástroj? Pak jste měli to potěšení setkat se s didžeridem, nezvyklým hudebním nástrojem, který zaujme nejednoho hudebního nadšence…
Co se skrývá pod pojmem „didgeridoo“
Didgeridoo, u nás známé i pod počeštěným názvem didžeridu, je prapůvodně australský hudební nástroj, konkrétně nástroj australských domorodců. Hudební nástroj didgeridoo se dříve vyrábělo z eukalyptového dřeva, ale vzhledem ke stoupající oblibě tohoto nástroje je eukalyptus čím dál častěji nahrazován jinými materiály a dnes se setkáme spíše s didgeridoo z teakového dřeva, které prokazuje podobné akustické vlastnosti.
Kde se didgeridoo vzalo
Pověst o vzniku didžeridu je poměrně zajímavá. Jeden aboridžinský mladík, který měl za úkol udržovat oheň, v jednom eukalyptovém kmenu, který se chystal přiložit na oheň, objevil množství termitů. Slitoval se nad drobnými zvířátky a rozhodl se je z dutého kusu dřeva vyfouknout. Jaké bylo jeho překvapení, když se termiti dali na útěk a zároveň dřevo zhluboka zadulo.
Jak se na didgeridoo hraje
Nespornou výhodou hry na didgeridoo je to, že nepředpokládá žádné předchozí znalosti a dovednosti. Samotná technika není nijak složitá, stačí jen zvládnout dva základní úkony, díky nimž z tohoto nástroje vyloudíte ty správné bručivé zvuky, které působí mimořádně uklidňujícím dojmem přímo vybízejícím k meditaci.
- Základní tón: Před samotným nácvikem základního tónu je velmi důležité naprosté uvolnění obličejových svalů. Proto se několikrát zhluboka nadechněte a při výdechu by vaše rty měly pořádně brnět. Až budete mít pocit, že váš obličej už vás vůbec neposlouchá, je ten správný okamžik přiložit obličej k náustku. S výdechem opět nechejte vaše rty brnět. Výsledkem by měl být hluboký bručivý zvuk.
- Cirkulární dech: Následující krok je určen pro trochu zkušenější hráče, kteří už bez problémů zvládají základní tón. Výsledkem této techniky by měla být delší hra na didžeridu, nepřerušená pauzami na nadechnutí. Spočívá v tom, že při nádechu nosem se hráč zároveň snaží vyfouknout zbývající vzduch ze svých tváří. K tomu by mělo napomoci stlačení lícních svalů. Tato technika samozřejmě vyžaduje větší trpělivost, ale její zvládnutí je jen otázkou času a trpělivosti.
Ještě více zajímavostí o tomto tajemném hudebním nástroji se dozvíte z rozhovoru na rozhlas.cz
Hudební nástroj didgeridoo jako dekorace
Libujete si v bydlení v poněkud extravagantním etno stylu? Pak by ve vašem interiéru nemělo didgeridoo chybět! Tento nádherný kus dřeva každého zaujme ručně vyřezávanými a malovanými ornamenty. Navíc by to mohl být ten správný podnět, jak rozšířit váš hudební repertoár. Prodej didgeridoo dnes zajišťuje mnoho obchodů, a tak není problém najít ten pravý kousek přímo pro Vás.