Snad žádný jiný nápoj nás tak nezahřeje, jako čaj. Umí nás i povzbudit, uklidnit nebo pomoci s různými neduhy. Záleží na tom, jaký druh si k pití zrovna zvolíme.
Neznámá historie
V létě na něj tak trochu zapomínáme, ale jak začnou teploty klesat, šálek s horkým čajem si dopřáváme velmi často. K podzimu i zimě horký čaj patří, každý si navíc může najít ten svůj způsob a druh, jaký mu chutná nejvíce. Zelený, bílý, ovocný, bylinková, červený či černý, s mlékem nebo cukrem, s citronem nebo raději lžičkou medu či něčeho ostřejšího. Čaj nabízí mnoho možností a jeho cesta je dlouhá, od sběru a sušení až po přepravu potrubím z nerezové oceli až k balicím linkám. Za čaj by v pravém slova smyslu měl být považován pouze nálev z listů čajovníku, ale název se zažil i pro bylinné odvary či výluhy z ovoce. Čaj, rozšířený po celém světě, má však na rozdíl od kávy velmi chudou historii tedy spíše o ní moc nevíme. Nejspíš už jeskynní lidé, když si podmanili oheň, začali do horké vody vhazovat části rostlin a bobule, aby získali lepší chuť. Kroniky jsou plné spíše legend než opravdových záznamů, první písemná zmínka se objevuje v čínském slovníku až v roce 350 našeho letopočtu. V Evropě se čaj rozšířil až kolem roku 1610 a až v 17. století se stal naprosto běžným nápojem. Plantáže s čajem se začaly zakládat čajové plantáže.
S bylinkami a ovocem
Velmi oblíbené jsou i různé čajové směsi, ve kterých se v daných poměrech kombinují bylinky, ovoce nebo koření. Spotřeba čajů na celém světě je velmi vysoká a nelze vše dělat jen ručně, pomáhají stroje. Právě pro míchání směsí jsou skvělým pomocníkem potrubní systémy jacob, které přivádí jednotlivé složky k mixovacímu zařízení, do kterého se pak jednotlivé suroviny sypou v přesně stanoveném poměru. Přes nerez potrubí projde během krátkého času i několik tun surovin Když by takovou směs měly vytvářet lidské ruce, zabralo by to mnoho hodin.
Šetrné zpracování k čaji patří stejně jako pohoda při jeho pití. A i když mnoho práce zastanou stroje, bez lidské ruky se příprava čaje stále neobejde.