Polštáře se dají sehnat nejrůznějších tvarů a velikostí. Nabídka je opravdu široká, ovšem chceme-li si zajistit dobrý spánek, musíme si vybírat pozorně. Důležitou roli hraje například to, v jaké poloze nejvíce spíme.
Jak se vyhnout bolestem díky polštáři
Pokud se ráno probouzíme se zablokovaným krkem a bolestí hlavy, můžou být na vině právě špatně zvolené polštáře. Někdy stačí vyměnit polštář za kvalitnější, jindy musíme zvážit i výměnu matrace. Každopádně investice do naší ložnice se vyplatí, protože spánek zásadně ovlivňuje naše zdraví a pohodové fungování během dne.
Obecně se nedoporučuje spát na vysokých polštářích. Hlava by měla být v co nejpřirozenější poloze v prodloužení páteře. Přílišným záklonem hlavy zatěžujeme krční páteř, což může vést k dlouhodobým bolestem.
Stejně tak nevhodné jsou příliš měkké polštáře, které sice mají na začátku správný tvar, ale rychle je během noci proležíme. Může se pak stát, že pod sebe zkroutíme rameno a tím zablokujeme krční páteř.
Oblíbenými variantami jsou ortopedické polštáře, které jsou anatomicky řešené tak, aby správně podepírali páteř a hlavu. Tyto polštáře jsou pevné, takže se neproleží.
Nejzdravější polohy, ve kterých si ve spánku opravdu odpočineme
Nemáme-li žádné problémy s páteří a bolesti zad, je vhodné střídat polohy na zádech, na boku i na břiše. Tím odlehčujeme různým částem těla a lépe si tak v noci odpočineme.
Nejideálnější je podle fyzioterapeutů ležet na zádech. To vyrovnává páteř a kompenzuje časté hrbení se nad prací během dne. Pro ležení na zádech volíme menší a nízké polštáře. Ležet jen na matraci bez polštáře se nedoporučuje lidem, kteří mají kulatá záda, a hlava jim příliš předchází dopředu. Ti totiž bez jakékoliv podpěry budou mít nepřirozeně zakloněnou hlavu a vytvoří tím další zátěž pro svou páteř.
Bolesti zad ulevíme jednoduchými triky
Malé polštářky nemusíme využívat jen pod hlavou. Snadno si jimi podložíme bederní část zad, což je žádoucí u lidí, kteří v této oblasti trpí bolestmi. Jim bude ve spánku vyhovovat poloha na břiše, nicméně v ní nevydržíme dlouho, protože opět zatěžuje náš krk. Podložení beder polštářem je proto velmi účinné.
Pokud jsme zvyklí nejvíce ležet na boku, měli bychom se vyhnout úplnému stočení do klubíčka. Tělo je totiž během dne ve většině času shrbené a schoulené a ležení v klubíčku to nijak nekompenzuje. Vhodné je pokrčit spodní nohu a druhou nechat nataženou. Pod hlavu se tady hodí vyšší a pevnější polštář, který dostatečně podepře hlavu a odlehčí tak rameni.
Nesmíme zanedbat výplň polštáře
To, jak dobře se vyspíme, určí nejen tvar, ale i výplň polštáře. Ta zajišťuje potřebnou oporu a alergikům také zdravé spaní bez roztočů. Velmi kvalitní spánek nám zajistí mikrovlákna s výtažky z Aloe vera. Tato rostlina dokáže zmírňovat bolesti svalů a kloubů, a navíc má antibakteriální účinky.
Klasikou jsou polštáře vyrobené z dutého polyesterového vlákna. Tyto polštáře jsou dokonale lehké a vzdušné. Na rozdíl od přírodních materiálů, jako je peří nebo ovčí rouno, polyesterová vlákna v sobě neshromažďují prach, takže nevytváří prostředí pro roztoče a bakterie.
Jednou z nejinovativnějších náplní je paměťová pěna, která se dokonale přizpůsobuje tvaru těla. Je vhodná pro všechny, kteří hledají vyšší polštáře. Také zabraňuje množení roztočů, takže je vhodná pro alergiky.
Polštáře a peřiny z klasického peří jsou výborné do chladných nocí, protože skvěle izolují teplo. Jsou velmi nadýchané, což může být i jejich nevýhodou, protože se zvětšuje jejich objem a často i zvyšuje hmotnost. Péřové polštáře navíc podléhají tvaru našeho těla, takže můžeme ve spánku ztratit oporu. Také potřebují pravidelně vyklepávat, jelikož vyvolávají alergii na prach.
Všimli jste si už, jak polštář ovlivňuje kvalitu vašeho spánku? Jaký tvar polštáře pod svou hlavu používáte?