Větší množství tepla uteče přes stěny ven, což nijak nevylepší stav vašeho bankovního konta. Pokud však investujete do tepelné izolace, udržíte ho v tomto objektu i během chladných měsíců. Určitě ušetříte peníze za vytápění a zároveň se zvýší hodnota celé budovy.
Výhody zateplení domu
K dalším výhodám tepelné izolace patří příjemné teploty jak během zimy, tak v létě. Dále se vylepší akustická a požární odolnost, dům bude zdravotně nezávadný a ekologický. Důležité je zvolit správný materiál. Skelná vata se používá nejčastěji, umí velice dobře zamezit únikům hluku a tepla. Hodí se na podlahy, stropy, stěny a střešní konstrukce. Kamenná vata se vyrábí tavením čediče a izoluje proti tepelným ztrátám, hluku a požáru. Při výběru záleží především na fyzikálních vlastnostech materiálu. Mezi výhodnější náleží druhy, které mají nízký součinitel prostupu tepla. Jde například o slámu, konopí, dřevní vlákno, polystyreny, celulózu apod.
Nepodceňujte tloušťku tepelných izolací
Správnou účinnost provedené izolace zajistíte jen při její dostatečné tloušťce. V tomto výrazně pomohou předem připravené projekty a prováděcí dokumentace. Jestliže se budete řídit jenom odhadem a momentálními slevovými akcemi, vyberete třeba hodně tenké desky materiálu a nedostaví se očekávaný efekt. Tímto postupem si nijak výrazně nepomůžete. Z tohoto důvodu se předem dostatečně informujte o tom, jak si poradit. Pomoci vám může například článek, kde se podrobněji probírá tloušťka tepelné izolace.
Pokud investujete do zateplení, můžete počítat s rychlou návratností vložených financí. Navíc si lze zažádat o dotace, čímž více uspoříte. Při žádosti o peníze z dotačních programů se neobejdete bez energetického posudku. Odborníci posoudí, jestli vaše nemovitost splňuje všechny vyžadované ekonomické, ekologické a technické parametry. Žádosti se týkají jak rekonstrukcí obvodových plášťů, tak nízkoenergetických novostaveb.