5 tipů pro řidiče začátečníky

autoklíč s imobilizérem

Nejistota na silnici, strach z provozu či neustálá kontrola toho, jak ovládáte auto – i to může být denní chleba řidiče začátečníka. Udělat autoškolu totiž zvládne každý, avšak skutečného řidiče to z něj nedělá. Jak se cítit za volantem jistěji? A jak eliminovat rizika z provozu na minimum?

1. Poznejte svoje auto

Každý řidič by měl znát kladné a záporné stránky automobilu, který řídí, a zejména jeho limity. Je třeba také získat určitý cvik, abyste ovládání auta zvládli automaticky. Pokud se totiž místo na provoz budete soustředit na to, kdy máte řadit a která brzda je plyn, přímo si říkáte o dopravní nehodu. K získání jistoty může pomoci, pokud budete řídit na parkovištích, vesnicích či odlehlých silnicích s minimálním provozem. Až budete dokonale znát svoje auto a ovládat jej automaticky, máte napůl vyhráno.

2. Navigace

Mnoho začínajících řidičů jsou ve stresu z každé delší cesty. Nemusíte se bát, i když danou trasu neznáte přesně nazpaměť. Velkým pomocníkem je navigace, která vám nejenom dá přesné pokyny kudy jet, ale také zobrazí celou trasu, včetně náročného terénu.

3. Údržba automobilu

Auto by mělo být v dobrém technickém stavu. Rozhodně s ním nevyjíždějte, pokud máte sjetý vzorek u pneumatik, či vám hlásí jakoukoliv závadu. Raději navštivte specializovaný servis a nechte si auto řádně zkontrolovat. Nefungující tachometr, poškozená řídící jednotka či defekt na kole – to vše jsou situace, které na cestách zažít zcela jistě nechcete.

4. Pozor na klíče

Často se stává, že si řidič začátečník zabouchne autoklíč v autě či jej ztratí. Mějte proto doma náhradní klíč či jej dejte partnerovi, abyste se v případě takovéto situace do auta dostali a nemuseli čekat, než vám servis vyrobí nový. Náhradní klíč mějte i v případě, že máte autoklíč s imobilizérem.

5. Pomalá jízda

Vždy jezděte tak rychle, jak se cítíte. Přehnané sebevědomí není za volantem dobré, to stejné však platí o tom, když si nevěříte. Pokud jezdíte velmi pomalu a máte strach, umožněte ostatním, aby vás mohli bezpečně předjet.