3 důležité faktory pro výběr školního batohu

Vybrat vhodný školní batoh může být pořádný oříšek. Splňovat totiž musí celou řadu kritérií, rozhodně nestačí jen to, že dobře vypadá a vašemu potomkovi se líbí. Na co všechno je třeba se zaměřit?

Zdraví na prvním místě

Pokud jde o zdraví našeho dítěte, pak nechceme dělat žádné kompromisy. Cena batohu do školy by proto neměla hrát hlavní roli, a to také z toho důvodu, že ne vždy platí: čím vyšší cena, tím vyšší kvalita. Ověřte si proto, zda je dobře zpracovaný, dostatečně pevný a hlavně komfortní na nošení. Chybět by nemělo ergonomické tvarování zad, které bude přesně kopírovat fyziologické zakřivení páteře a bude dobře sedět. Pohodlí zajistí také správně nastavené ramenní popruhy, které zabraňují nevhodnému držení těla. Užitečnou „vychytávku“ pak představuje hrudní pás, který zlepšuje stabilitu aktovky a nesjíždí tak z ramen.

Váha hraje roli

Hmotnost školního batohu je rovněž důležitým parametrem, který stojí za to sledovat. Většinou se pohybuje okolo jednoho kilogramu, což zhruba představuje ideální váhu. Seženete i tašky o několik stovek gramů lehčí, obvykle to ale bývá na úkor kvality – ubere se totiž na polstrování zad nebo chybí možnost nastavení ramenních či hrudních popruhů. Ve výsledku si tedy vaše dítko nepolepší. Daleko důležitější je kontrolovat, co všechno v tašce nosí. Kromě učebnic, sešitů a penálu tam totiž mnohdy můžete objevit hotové „poklady“, které batoh pořádně zatíží.

Design nelze podcenit

Dětský školní batoh se pochopitelně musí líbit nastávajícímu prvňáčkovi. Právě pro něj totiž vzhled sehrává tu hlavní roli a rozhoduje o tom, jestli se na nástup do první třídy bude těšit nebo nikoli. Někdy je však obtížné odolat komerčnímu tlaku, který nás nutí pořídit tašku s aktuálními pohádkovými hrdiny. Ty však mohou za chvilku vyjít z módy, hrozí tak, že byste se na nákupy brzy museli vypravit znovu. Zkuste se proto vydat cestou kompromisu – pokud váš potomek touží po Spidermanovi nebo Else, pořiďte mu doplňky s těmito postavičkami, třeba penál nebo láhev na pití, které snadno a levně vyměníte brzy za jiné. A spokojenost zavládne na všech frontách!